Park Ridge Active Riding Group held its last internal day for trophy points prior to the much awaited summer series on Sunday.
Create a free account to read this article
or signup to continue reading
The day featured dressage, hack and sporting events and the club conducted a Cancer Council fundraising Pink Morning Tea, which raised more than $300.
Riders were also judged for best pink horse/rider and best decorated float.
Results:
Preparatory C: 1st Charlotte Cox and Kinnordy Geronimo, 2nd Corrine Haugstetter and Larundel Gladiator, 3rd Rebecca Whiteley and JK Keltic Skye.
Preliminary 1.1: 1st Peter Jenkyn and OEH Director, 2nd Lise Leatherbarrow and Euraman Coolamon, 3rd Toni Laracuente and Jembrae Welcome Promise.
Preliminary 1.2: 1st Lise Leatherbarrow and Euraman Coolamon, 2nd Rebecca Whiteley and JK Keltic Skye, 3rd Lisa McPherson and Hunter Rose.
Preliminary 1.3: 1st Alison Effrett and Atlantic Star, 2nd Elizabeth Perkins and Dasher, 3rd Toni Laracuente and Jembrae Welcome Promise, 4th Rachael Maundrell and Yarramalea TC, 5th Dannii Cunnane and Dexter Fletcher.
Novice 2.2: 1st Dannii Cunnane and Dexter Fletcher, 2nd Rachael Maundrell and Yarramalea TC, 3rd Elizabeth Perkins and Dasher, 4th Alison Effrett and Atlantic Star, 5th Joanne Linsley and Rosegum Sundown.
Elementary 3.2: 1st Julianne Tetlow and Stonefox Ranch Satori, 2nd Sharna Glover and Lovestruck, 3rd Michelle Willis and Cushavon Cushla, 4th Sara Thygesen and Immenhof Genevive.
Sporting (Bending): 1st Taylor Graveson and Montana Rose, 2nd Melissa Forrest and Mickey Blue Eyes, 3rd Elisha Ifield and Broken Arrow.
Keyhole: 1st Taylor Graveson and Montana Rose, 2nd Melissa Forrest and Mickey Blue Eyes – reserve champion sporting horse, 3rd Elisha Ifield and Broken Arrow – champion sporting horse, 4th Denise Modini and Avondale Lilly.
Barrells: 1st Taylor Graveson and Montana Rose, 2nd Elisha Ifield and Broken Arrow, 3rd Melissa Forrest and Mickey Blue Eyes.
Potato Race: Melissa Forrest and Mickey Blue Eyes, 2nd Elisha Ifield and Broken Arrow.
Hack Classes:
Novice: 1st Julianne Tetlow and Stonefox Ranch Satori 2nd Jade Smith and Jade’s Apprentice.
Hack over 15hds: 1st Alison Effrett and Atlantic Star, 2nd Rachael Maundrell and Yarramalee TC.
Rider 25-49 years:1st Rachael Maundrell and Yarramalee TC, 2nd Elisha Ifield and Broken Arrow, 3rd Dannii Cunnane and Dexter Fletcher.
Rider 50 years and over: 1st Julianne Tetlow and Stonefox Ranch Satori.
Full Results:
Preparatory C
1 Charlotte Cox Kinnordy Geronimo
2 Corrine Haugstetter Larundel Gladiator
3 Rebecca Whiteley JK Keltic Skye
4 Kellie Colvin Aspy Bay
5 Julie Lewis HR Dazzle
6 Katreen Stephenson Casso
7 Gill Cox Mojo
8 Jade Smith Jade’s Apprentice
Lorraine Edwards Cobbity Capers
10 Col Part Effervescent
Preliminary 1:1
1 Peter Jenkyn OEH Director
2 Lise Leatherbarrow Euraman Coolamon
3 Toni Laracuente Jembrae Welcome Promise
4 Sharna Glover Shanara Avita
5 Kellie Colvin Aspy Bay
6 Corrine Haugstetter Larundel Gladiator
7 Carole Naismith AP Amethyst
8 Shayla Bale Destiny’s Winter Solstice
Preliminary 1:2
1 Lise Leatherbarrow Euraman Coolamon
2 Rebecca Whiteley JK Keltic Skye
3 Lisa McPherson Hunter Rose
4 Jade Smith Jade’s Apprentice
5 Sharon Rhoades Springvale Smokie
6 Taylor Graveson Montana Rose
7 Shayla Bale Destiny’s Winter Solstice
Preliminary 1:3
1 Alison Effrett Atlantic Star
2 Elizabeth Perkins Dasher
3 Toni Laracuente Jembrae Welcome Promise
4 Rachael Maundrell Yarramalea TC
5 Dannii Cunnane Dexter Fletcher
6= Joanne Linsley Rosegum Sundown
Belinda Brown Persian King
8 Melissa Forrest Mickey Blue Eyes
9 Lise Leatherbarrow Euraman Coolamon
10= Pieter Van Rensburg Maestro
Peter Jenkyn OEH Director
Novice 2:2
1 Dannii Cunnane Dexter Fletcher
2 Rachael Maundrell Yarramalea TC
3 Elizabeth Perkins Dasher
4 Alison Effrett Atlantic Star
5 Joanne Linsley Rosegum Sundown
6 Elisha Ifield Broken Arrow
7 Leanne Smith Kalimna Dove
8 Pieter Van Rensburg Maestro
9 Marlene Moriarty Bartley Cole
Elementary 3:2
1 Julianne Tetlow Stonefox Ranch Satori
2 Sharna Glover Lovestruck
3` Michelle Willis Cushavon Cushla
4 Sara Thygesen Immenhof Genevive
5 Marlene Moriarty Bartley Cole
Sporting
(Bending)
1 Taylor Graveson & Montana Rose
2 Melissa Forrest & Mickey Blue Eyes
3 Elisha Ifield & Broken Arrow
4 Denise Modini & Avondale Lilly
Keyhole
1 Taylor Graveson & Montana Rose
2 Melissa Forrest & Mickey Blue Eyes – Reserve Champion sporting horse
3 Elisha Ifield & Broken Arrow – Champion Sporting horse
4 Denise Modini & Avondale Lilly
Barrells
1 Taylor Graveson & Montana Rose
2 Elisha Ifield & Broken Arrow
3 Melissa Forrest & Mickey Blue Eyes
4 Denise Modini & Avondale Lilly
Potato Race
1 Melissa Forrest& Mickey Blue Eyes
2 Elisha Ifield& Broken Arrow
HACK CLASSES
Novice
1 Julianne Tetlow Stonefox Ranch Satori
2 Jade Smith Jade’s Apprentice
Hack over 15hds
1 Alison Effrett Atlantic Star
2 Rachael Maundrell Yarramalee TC
Rider 25-49yrs
1 Rachael Maundrell Yarramalee TC
2 Elisha Ifield Broken Arrow
3 Dannii Cunnane Dexter Fletcher
Rider 50yrs & over
1 Julianne Tetlow Stonefox Ranch Satori